Vybrať šablónu
50% ho
tovo

30 dní aplikácie zadarmo

Na aký e-mail Vám môžeme poslať prístup do aplikácie?

(ak e-mail s prístupmi nedorazí do 5 minút, skontrolujte aj hromadné a spam)

Máte kreditku? Tieto 3 veci by ste mali vedieť!
04. 07. 2019

Máte kreditku? Tieto 3 veci by ste mali vedieť!

Ak máte kreditnú kartu, gratulujeme, no okrem jej vlastnenia je dôležité, aby ste ju vedeli správne používať. Nemusí slúžiť len ako finančná rezerva, no taktiež s ňou môžete uhrádzať bežné výdavky, nakoľko mnohí obchodníci ponúkajú pre platby kreditkou výhody či zľavy pri nákupe. Je však dôležité, aby ste poznali určité pojmy a skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť používanie financií na kreditnej karte.

 

Kreditná karta je v podstate úver

Ak dostanete od banky ponuku kreditnej karty, môžete ale nemusíte ju prijať. Vlastniť kreditku je v dnešnej dobe bežná záležitosť, no treba si uvedomiť, že peniaze na kreditnej karte patria banke. Kreditná karta je totižto úverový produkt, z ktorého môžete čerpať, no dôležité je vedieť, že financie je potrebné banke vrátiť. Nevýhodou kreditnej karty sú vysoké úrokové sadzby, ktoré sa pohybujú v rozmedzi 15 % až 30 % a finančný strop, ktorým býva ohraničená.

 

Najväčšou výhodou je bezúročné obdobie

Ak ste pojem bezúročné obdobie ešte nepočuli, mali by ste zbystriť pozornosť. Je to obdobie, počas ktorého máte možnosť splatiť svoj úver na kreditnej karte banke bez akéhokoľvek úroku. Po splatení sa úverový rámec automaticky obnoví na pôvodnú výšku a vy môžete opäť využiť všetky financie na kreditke. Samozrejme, bankou poskytnutú sumu nemusíte minúť na jedno použitie, dôležité je však splatiť minuté financie do určitého času, aby ste neplatili zbytočne vysoké úroky. Nastavenie dĺžky bezúročného obdobia je rôzne v závislosti od banky a môže trvať až 55 dní.

 

Bankomatom sa vyhýbajte oblúkom

Hoci pri nákupoch kreditkou mnohí obchodníci ponúkajú dokonca zľavy, pri výbere z bankomatu skôr prerobíte, ako ušetríte. Pokiaľ totiž vyberiete hotovosť z bankomatu, na splatenie dlžnej sumy sa bezúročné obdobie zväčša nevzťahuje a vy tak budete musieť platiť úroky podľa aktuálnych úrokových sadzieb vašej banky. Taktiež pri každom výbere platíte 1 % z vyberanej sumy, čo pri vyšších sumách môže byť nezanedbateľná čiastka.

Petra Ukázková
Autor: Petra Ukázková

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.