Vybrať šablónu
50% ho
tovo

30 dní aplikácie zadarmo

Na aký e-mail Vám môžeme poslať prístup do aplikácie?

(ak e-mail s prístupmi nedorazí do 5 minút, skontrolujte aj hromadné a spam)

Životné poistenie alebo poistenie hypotéky? Dilema, ktorej sa netreba báť
08. 12. 2018

Životné poistenie alebo poistenie hypotéky? Dilema, ktorej sa netreba báť

Pokiaľ sa rozhodnete pre hypotekárny úver, banky a finančné inštitúcie vám ponúkajú takzvané poistenie úveru alebo aj poistenie schopnosti splácať úver. Vy už máte uzatvorené životné poistenie a začínate premýšľať nad tým, či platiť ďalšiu poistku? V podstate nemusíte. Poistenie hypotéky alebo schopnosti ju splácať je totiž iný názov pre rizikové životné poistenie, ktoré sa uzatvára pre prípad smrti, úrazov či chorôb.

Je povinnosťou mať poistenie hypotéky?

Životné poistenie či poistenie hypotekárneho úveru nie je povinné, ale dobrovoľné. Pre prípady neočakávaných udalostí, je však dobré toto poistenie mať. Nikdy totiž nemôžete mať istotu, či sa vám nestane udalosť, ktorá zamedzí váš príjem a vy nebudete schopný hypotéku splácať. Ak však už jedno poistenie máte, druhé je prakticky zbytočné, no určite je dôležité poradiť sa so svojim finančným poradcom ohľadom toho, aké zmeny možno v tomto poistení urobiť. Ak sa však rozhodnete pre poistenie úveru, niektoré banky dokonca ponúkajú zľavy na úrokoch z hypotéky.

Poistenie neuzatvárate s bankou

Hoci banka poistenie poskytuje, uzatvárate ho s poisťovňou, ktorá s bankou spolupracuje. Základné poistenie by malo pokryť v prípade smrti či trvalej invalidity celú výšku hypotekárneho úveru. Poistná suma totiž kopíruje zostatok hypotéky. Taktiež je možné poistiť sa aj napríklad pre prípad straty zamestnania alebo dlhodobej práceneschopnosti, no dôležité je určite vedieť aj to, pri akých podmienkach vám poistenie bude vyplatené.

Platíte stále rovnako

Výhodou tohto poistenia je to, že v poistná suma je počas celej doby splácania rovnaká. Pokiaľ poistenie nemáte, vybavíte ho spolu s hypotékou a ušetríte čas, dokonca možno aj peniaze, keďže niektoré banky ponúkajú zľavy na úrokoch. Poistenie sa uzatvára len na konkrétny úver a pri takom refinancovaní ho budete musieť uzavrieť znova.

 

 

Petra Ukázková
Autor: Petra Ukázková

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.